Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

W dniach 1 – 2 czerwca 2018r. odbył się biwak Gromady Zuchowej i Drużyny Harcerskiej w urokliwej miejscowości Maliniec w Domu Myśliwskim.
Pierwszego dnia po zakwaterowaniu uczestnicy biwaku wykonali totem biwakowy a następnie piechotą udali się do miejscowości Bania, gdzie miała miejsce gra terenowa.
Wieczorem rozpaliliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek, wszyscy uczyli się piosenek harcerskich oraz pląsów. Następnie odbył się turniej piłki nożnej, nauka Belgijki i nocne harce aż do 3 nad ranem.
Drugi dzień biwaku wypełniony był również ciekawymi zajęciami. Dzień zaczęliśmy od musztry harcerskiej a następnie zajęliśmy się przygotowaniem śniadania. Po śniadaniu było wiele radości podczas wspólnych zabaw ruchowych i pląsów.
Odwiedziliśmy również Maliniecką Chate, której gospodarze pokazali nam nagromadzone przedmioty z przeszłości regionu. Jako pierwsi złożyliśmy dedykacje na starej stodole, którą gospodarze będą udostępniać zwiedzającym.
Czas na biwaku upłyną w mgnieniu oka i ani się wszyscy obejrzeli a pora było się rozstać. Wszyscy już nie mogą się doczekać następnego biwaku.
Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

28 maja 2018r. harcerki z DH ORŁY z naszej szkoły uczestniczyły w XXIV Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej, który odbył się w Domu Kultury w Suścu. Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem „Dla Niepodległej”. Nasze reprezentantki zaśpiewały „Śpiewka 1920” oraz „Pędziwiatr”. Uczestniczki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne szerokiej publiczności, a przy okazji świetnie się bawiły.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe statuetki.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i czekamy na kolejny festiwal za rok.

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

Po całorocznej ciężkiej nauce uczniowie klasy VI wybrali się na formę relaksu połączoną z nutką szaleństwa. Zorganizowaliśmy spontaniczny wyjazd do janowskiego parku linowego 20 czerwca 2018r.

Grupa uczniów klasy VI pojechała zmagać się ze swoimi słabościami na wysokości.
Po kilkunastu minutach, każdy został ubrany w uprząż asekuracyjną. Następnie uczniowie ruszyli na wybraną przez siebie trasę. Większości przyszło to bez większych problemów.
Po wszystkich trudach, udaliśmy sie na lody i kebaba. Wszyscy byli zadowoleni z naszego wspólnego wyjazdu.

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

W dniach 9 – 10 czerwca 2018r. harcerze z naszej szkoły uczestniczyli w Zlocie Drużyn Hufca w Janowie Lubelskim.
Pierwszego dnia po rozbiciu namiotów na polu namiotowym i zakwaterowaniu, udaliśmy się nad zalew gdzie harcerze doskonale bawili się na Parku Linowym.
Po powrocie uczestniczyliśmy w obrzędowym ognisku, które odbywało się pod hasłem „Dla Niepodległej”. Czas upłynął w bardzo miłej atmosferze, słuchając wielu pieśni patriotycznych w wykonaniu wszystkich drużyn obecnych na Zlocie.
Następnego dnia uczestniczyliśmy w obchodach 74 rocznicy bitwy partyzanckiej w Lasach Janowskich na Porytowym Wzgórzu. Była to bitwa między wojskiem niemieckim a polskimi i radzieckimi partyzantami, która miała miejsce 14 czerwca 1944 roku.v
Uroczystości zaczęły się od występu słowno- muzycznego „Śpiewajcie pamięć” przygotowanego przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.
W dalszej części obchodów odbyła się Polowa Msza Święta, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców, pokaz musztry wojskowej i sprawności jeździeckiej kawalerii konnej w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika, przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im płk Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.
Zlot zakończył się w niedzielę późnym popołudniem, po powrocie z uroczystości rocznicowych na Porytowym Wzgórzu. vKadra programowa oraz drużyny uczestniczące w Zlocie otrzymały od komendantki phm. Anny Rojek dyplomy za udział w tym harcerskim, ważnym w życiu naszego Hufca wydarzeniu. Nastąpiła tu niewątpliwie integracja środowisk, która buduje naszą wspólnotę harcerską i instruktorską.

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

W czwartkowy poranek 24 maja 2018 r. 52 uczniów z klas 0-I-II-III-IV z wychowawczyniami wybrało się do Kielc – Jaskini Raj – Manufaktury Słodyczy – Muzeum Zabawek i Zabawy.
W Manufakturze Słodyczy każdy uczestnik dowiedział się jak powstaje czekolada, spróbował prawdziwego ziarna kakaowca i gorącą czekoladę. Sam zaprojektował i wykonał swoją czekoladę, którą otrzymał w prezencie wraz z Dyplomem Czekoladnika. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Zabawek i Zabawy wykonując swoją własną zabawkę. Po smacznym obiedzie zwiedziliśmy piękną Jaskinię Raj. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Zamek w Chęcinach.
W wolnych chwilach był czas na pamiątki i lody. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Zofia Fuszara

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Lipiec 02nd, 2018

W dniach 06-07-08 czerwca 2018 r. 48 uczniów naszej szkoły zwiedzało WROCŁAW /rynek Starego Miasta z gotyckim ratuszem z 1327- 1504 r., Wyspę Piaskową i Ostrów Tumski, Most Grunwaldzki – najdłuższy most wiszący w Polsce oraz seans Panoramy Racławickiej/, KOTLINĘ JELENIOGÓRSKĄ / Karkonoski Park Narodowy: Wodospad Szklarki oraz Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba – uzdrowisko, spacer po mieście/, ZAMEK KSIĄŻ – zwiedzanie zamku.

Smaczne posiłki i miłe pokoje czekały na nas w Pensjonacie “Świteź” w Szklarskiej Porębie. Czas wolny spędzaliśmy na wspólnych zabawach, tańcach i kameralnej dyskotece. Pogoda była jak na zamówienie – piękna, słoneczna. Wszyscy zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domu. Już snujemy plany na przyszły rok…

Opiekun SK LOP

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Maj 30th, 2018

Jak co roku nasi uczniowie spotykają się z pisarzami dla dzieci i młodzieży uczestnicząc w spotkaniach autorskich organizowanych w Publicznej Bibliotece w Stojeszynie.
W tym roku szkolnym w dniu 22 maja 2018 r. mięliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z Zuzanną Orlińską, autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania poznaliśmy twórczość pisarki, tematykę jej książek oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądała jej droga do pisarstwa.
Czas spotkania upłynął w miłej i zabawnej atmosferze, którą zawdzięczamy sympatycznej osobowości pani Zuzanny Orlińskiej.
Dziękujemy pani kierownik Biblioteki w Stojeszynie za kolejne już z rzędu zaproszenie.

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Maj 30th, 2018

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzimy od 2002 r. 15 maja. W naszej szkole Święto obchodzone było 22 maja 2018 r. Szczególną uwagę w tym dniu zwróciliśmy na walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną.
Dodatkowo prosiliśmy „NIE ZAPOMNIJ”… o ważnych chwilach w życiu, o otwarciu na drugiego człowieka, o przyjaciołach, o życzliwości, o zdrowiu, miejscu naszego zamieszkania, lokalnych tradycjach, o aktywnym wypoczynku i … każdy z nas dołączył swoje własne „ NIEZAPOMINAJKI”, które pielęgnuje.
Bardzo ważną NIEZAPOMINAJKĄ był dla nas Dąb Niepodległości, który posadziliśmy w naszym ogrodzie szkolnym „ Zielona Kraina”. Będzie on swoją potęgą i długowiecznością przypominał kolejnym pokoleniom piękną historię Polski i Polaków walczących o niepodległą ojczyznę.
Do posadzenia Dębu Niepodległości poprosiliśmy naszych gości: Księdza Dariusza Chowańca Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Potoku-Stanach, Panią Małgorzatę Szkutnik pracownika Nadleśnictwa Janów Lubelski, Pana Jerzego Pietrzyka Wójta Gminy Potok Wielki, Pana Dariusza Wojciechowskiego Przewodniczącego Rady Gminy Potok Wielki, Panią Dorotę Naurecką przedstawiciela Rady Rodziców, Panią Grażynę Pietrzyk Dyrektora naszej szkoły, Ewę Słabczyńską uczennicę klasy V, stypendystkę Funduszu Stypendialnego imienia Marii i Lecha Kaczyńskich, która osiągnęła najwyższą średnią ocen 5,63.
Uroczystość uświetniły występy dzieci młodzieży.

Tekst: Zofia Fuszara

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Maj 23rd, 2018

Uczniowie z naszej szkoły brali udział w 37 Małym Konkursie Recytatorskim dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Do udziału w konkursie zgłosiła się duża liczba uczniów dlatego 23.04.2018 r. odbyły się przesłuchania na etapie szkolnym. Eliminacje gminne odbyły się w dniu 26.04.2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim. W trakcie eliminacji gminnych wyróżniono sześć osób z naszej szkoły, które zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych. Były to uczennice z klas I – III Hanna Zwolak, Karolina Nalepa, Oliwia Wilk, natomiast w kategorii klas IV – VI Aleksandra Dziurda, Ewa Słabczyńska i Sylwia Ślusarz. W czasie eliminacji powiatowych, które odbyły się 08.05,2018 r. uczennica klasy V Aleksandra Dziurda zajęła III miejsce, natomiast Sylwia Ślusarz również uczennica klasy V została laureatką turnieju powiatowego co oznacza nominację na Koncert Laureatów w Lublinie.
Gratulujemy otrzymania nominacji i życzymy sukcesu na występie laureatów w Lublinie.
Tekst : Jadwiga Wiśniewska

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• wtorek, Maj 15th, 2018

W dniach 10 – 11 maja 2018 r. delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w XIII Ogólnopolskim Zlocie Bractw Szkół im. Romualda Traugutta w Szkole Podstawowej nr 6 w Lublinie. W zlocie uczestniczyło 9 szkół z całej Polski, które są członkami Bractwa.

Zlot rozpoczęliśmy spotkaniem pod Dębem Bractwa, złożeniem kwiatów pod krzyżem i pomnikiem powstańczym w Lasku Traugutta przy SP oraz wspólnym odśpiewaniem Hymnu Bractwa. Następnie udaliśmy się na mszę świętą do kościoła cywilno – wojskowego p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy świętej nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu w Teatrze Muzycznym, gdzie odbyła się prezentacja szkół ze sztandarami oraz widowisko muzyczne w wykonaniu szkolnego chóru Kasjopea.

Wśród wielu atrakcji jakie szkoła przygotowała dla gości pojawiły się spacer z przewodnikiem po mieście Lublinie oraz wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej połączona z występem Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego.

Udział w Zlocie z pewnością będziemy pamiętać długo i mile wspominać chwile spędzone wspólnie z członkami bractwa . Kolejny zlot już za rok , tym razem spotykamy się w Żelechowie.

Dziękujemy raz jeszcze Dyrekcji i Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie za miłą i ciepłą atmosferę towarzyszącą nam podczas Zlotu.

Tekst I. Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off