Author:
• środa, Marzec 13th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Marzec 13th, 2019

17 lutego 2019r. Drużyna Harcerska Orły i Gromada Zuchowa Duszki Natury z naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Myśli Braterskiej zorganizowanej przez Hufiec ZHP Tomaszów Lubelski w Janowie Lubelskim.
Obchody DMB rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. Następnie przemarsz ulicami miasta do Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego, gdzie spotkały się drużyny harcerskie i gromady zuchowe z powiatów janowskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego wraz z instruktorami i zaproszonymi gośćmi.
Harcerska uroczystość rozpoczęła się rozpaleniem świeczowiska, gawędą harcerską i prezentacją albumów „100 pomników na 100-lecie Niepodległości” wykonanych przez drużyny i gromady zuchowe. Nie zabrakło śpiewu wielu piosenek harcerskich, wystąpień zaproszonych gości oraz harcerskiej iskierki.
Był to niewątpliwie jeden z ważniejszych momentów dla harcerzy w całym roku pracy.
Służba pełniona przez harcerzy daje szczęście i ogromną satysfakcję, a codzienna przyjaźń promieniuje na wszystkich. Chcielibyśmy aby każda chwila przepełniona była wiernością słów harcerskiej piosenki „A gdy spyta Cię ktoś, „Skąd ten krzyż na Twej piersi”, z dumą odpowiesz mu „Taki noszą najdzielniejsi”, bo chodź mało masz lat, w tym harcerskim mundurze, Bogu, ludziom i Ojczyźnie, na jej wieczną chwałę służę”. Harcerskie ideały.
Czuwaj!
Tekst: A. Kapusta

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Marzec 13th, 2019

11 – 12 lutego 2019r. odbył się biwak drużyny harcerskiej i gromady zuchowej w naszej szkole.
Biwak rozpoczął się od apelu porządkowego i podziału na zastępy zadaniowe.
W blasku świec zorganizowaliśmy uroczyste świeczowisko poświęcone prawu harcerskiemu oraz historii harcerstwa i jego założycielom. Druhny i druhowie śpiewali piosenki harcerskie, zabawiali biwak licznymi pląsami oraz przypomnieli znaczenie prawa harcerskiego. Ważnym punktem naszego spotkania było przekazanie grupy zuchów w szeregi drużyny harcerskiej. Na przyszłych harcerzy czekało wiele zadań do wykonania, zarówno teoretycznych jak i sprawnościowych.
Nie zabrakło zabawy Karnawałowej z Kokardą, seansu filmowego, wykonania kartek na DMB a także nauki wyszywania kartek haftem matematycznym.
Biwak zakończyliśmy apelem końcowym i iskierką.
Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.
Czuwaj!
Tekst: A. Kapusta
Foto: M. Szwedo

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Marzec 04th, 2019

Przed feriami podsumowaliśmy już ostatni z trzech realizowanych w szkole projektów z edukacji czytelniczej. Projekt ten nosił tytuł „Książka – stosuj codziennie” i adresowany był do uczniów klas VII i VIII oraz III gimnazaajum.
Uczniowie podejmowali szereg działań , które miały na celu głównie kształcić nawyk czytelniczy. Pod okiem polonisty uczniowie wykazywali się w przygotowaniu recenzji przeczytanej książki oraz krótkich, rymowanych wierszyków o tym, że warto czytać.
W ramach projektu zostały zorganizowane konkursy.; ortograficzny „ Mistrz ortografii” oraz plastyczny „Karykatura znanego pisarza”. Uczniowie, którzy wykazali się w tych konkursach zostali nagrodzeni nagrodą książkową i dyplomem.
Zadaniem każdej z klas było przygotowanie i zaprezentowanie teatrzyku japońskiego „KAMISHIBAI”. Prezentacja tej pracy odbyła się w obecności najmłodszych uczniów naszej szkoły, bo to właśnie dla nich starsi koledzy i koleżanki czytali bajki i obrazowali je przygotowanymi przez siebie ilustracjami ukrytymi w tajemniczych skrzynkach teatralnych.
Podziękowania należą się dzieciom z oddziału przedszkolnego, które pod kierunkiem p. Anny Stolarz w strojach bajkowych śpiewająco zachęcały do czytania..
Dziękujemy wychowawcom oraz wszystkim zaangażowanym w działania projektu głównie p. Marcie Olszewskiej i p. Gosi Gajdzie. Liczymy na to, że projekt ten spełni swój cel i uczniowie „zastosują książkę codziennie.” .

Iwona Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• wtorek, Styczeń 29th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Styczeń 09th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Styczeń 09th, 2019

Tuż przed samymi świętami tj. 20 grudnia 2018 roku dokonaliśmy podsumowania projektu czytelniczego „W kręgu polskich legend” realizowanego przez uczniów z klas IV – VI.. Celem projektu było zapoznanie uczniów z historią Polski ukrytą w treści legend. Wychowawcy klas, nauczyciel polonista oraz szkolny bibliotekarz przez okres trwania projektu poprzez głośne czytanie starali się przekazać uczniom treści różnych polskich legend. oraz namówić ich do samodzielnego czytania.
Do zadań wynikających z projektu należały konkursy. Konkurs „Czy znasz tę legendę?” oraz plastyczny „Legenda w komiksie” .Na podsumowanie projektu każda z klas przygotowała i przedstawiła scenkę teatralną z wybranej przez siebie legendy. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców bardzo zaangażowali się w przygotowanie występu, strojów oraz rekwizytów. Miejmy nadzieję, że będzie to skutecznie działało w kierunku poprawy czytelnictwa naszych uczniów.

Iwona Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Styczeń 09th, 2019

„Znamy i czytamy wiersze Jana Brzechwy” to tytuł projektu czytelniczego realizowanego w naszej szkole przez klasy 0 – III. W ramach projektu wychowawcy oraz nauczyciele innych przedmiotów poprzez śpiew, czytanie oraz słuchanie audiobooków zapoznawali dzieci z twórczością Jana Brzechwy. Odbył się również konkurs recytatorski, turniej międzyklasowy ze znajomości wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie przygotowywali ilustracje do wybranych wierszy oraz zakładki do książek, które zostały wyeksponowane na wystawkach.
Na podsumowanie projektu klasa III przygotowała inscenizację teatralną prezentującą bohaterów wierszy Jana Brzechwy.
Miejmy nadzieję, że realizacja projektu wpłynie na poprawę stanu czytelnictwa uczniów naszej szkoły, którzy chętniej będą sięgać po książkę.

Iwona Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• piątek, Styczeń 04th, 2019

11 grudnia 2018r. w Janowskim Ośrodku Kultury wręczono stypendia im. Marii i Lecha Kaczyńskich. W uroczystej gali uczestniczyli wyróżnieni uczniowie, ich rodzice, samorządowcy, księża, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się spektaklem „Losy Danuty Siedzikówny -pseudonim Inka” w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Technicznych z Janowa Lubelskiego.
Wśród 24 stypendystów  znalazła się nasza uczennica Ewa Słabczyńska, która osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce oraz aktywnie uczestniczy w życiu szkoły.
Serdecznie gratulujemy Ewce i życzymy dalszych sukcesów.

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• piątek, Grudzień 21st, 2018

19 grudnia 2018r. odbyła się Wigilia Drużyny Harcerskiej i Gromady Zuchowej oraz Przyrzeczenie Harcerskie naszych harcerzy. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole Komendantkę Hufca ZHP Tomaszów Lubelski hm. Annę Rojek, która przyjęła przyrzeczenie harcerskie 11 harcerzy: Patrycja Kata, Agnieszka Pelc, Alicja Szwedo, Magdalena Paleń, Ewa Słabczyńska, Sylwia Śluszarz, Dawid Kołodziej, Szymon Surtel, Sandra Paleń, Natalia Jocek, Kinga Salawander.
W dalszej części naszej uroczystości odbyła się Wigilia. Po wysłuchaniu fragmentu o Narodzeniu Pańskim i wspólnej modlitwie, której przewodniczył ks Proboszcz Dariusz Chowaniec, rozdano opłatek i ruszyliśmy do ciepłych życzeń.
Nie obyło się bez kolęd w wykonaniu naszych drużynowych śpiewaków. Każdy stanął na wysokości zadania i starał się włączyć we wspólne kolędowanie.
Szczególne podziękowanie składamy druhnie komendantce i harcerzom z Suśca, za przybycie i wspólne spędzenie tak miłego wieczoru.
Anna Kapusta

Category: Bez kategorii  | Comments off