Author:
• środa, Maj 08th, 2019

22 marca 2019r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się IV – wojewódzki etap XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie wzięło udział 68 uczniów z 17 szkół województwa lubelskiego. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice: Jagoda Chłodny, Gabriela Dziurda, Natalia Gawinek i Emilia Studzińska.
Konkurs składał się z trzech części: pytań ogólnych z zakresu biologii i geografii, pytań parkowych dotyczących 17 parków krajobrazowych województwa lubelskiego oraz rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt chronionych.
Uczestnicy konkursu oczekując na wyniki zwiedzali Wydziałową Pracownię Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym oraz uczestniczyli w warsztatach p.t. „Rośliny, które smakują, pachną i leczą”.
Pomimo, że nie zajęliśmy I miejsca to i tak było to dla nas ciekawe doświadczenie i sprawdzenie swojej wiedzy.

Tekst, foto: M. Szwedo

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• niedziela, Maj 05th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Maj 01st, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Kwiecień 29th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• piątek, Kwiecień 12th, 2019

Dnia 3 kwietnia 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. W obecności społeczności szkolnej na czele z panią dyrektor, która dokonała pasowania przyjęliśmy naszych pierwszaków do grona czytelników.
Uroczystość tą uświetniło przedstawienie teatralne „Calineczka” przygotowane przez uczniów klasy VI oraz występ uczniów klasy trzeciej na temat książki i jej znaczenia w naszym życiu.
Uczniowie z klasy pierwszej na pamiątkę tej uroczystości otrzymali dyplomiki i książeczki, które mają ich zachęcić do czytania i częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Iwona Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• piątek, Kwiecień 12th, 2019

Kolejne bajkowe spotkanie – 27 marca 2019 r. 52 uczniów z klas 0 – I – II -III wybrało się do Janowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „ ŚNIEŻKA”. Była to adaptacja sceniczna na podstawie bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” braci Grimm w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Historia Królewny Śnieżki, choć dobrze znana dzieciom, pozwoliła im jeszcze raz odkryć przygody dziewczynki.
Treść popularnej baśni przemieniła się w niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl. 
Wszystkie efekty świetlne i sceniczne sprawiły, że poczuliśmy się jak w bajce, a była to niewątpliwie zasługa świetnych aktorów, którzy nawet przez moment nie pozwolili dzieciom nudzić się, włączając je do wspólnej zabawy.
Dzieci wychodziły z przedstawienia pełne niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji.
Zofia Fuszara

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Marzec 13th, 2019
Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Marzec 13th, 2019

17 lutego 2019r. Drużyna Harcerska Orły i Gromada Zuchowa Duszki Natury z naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Myśli Braterskiej zorganizowanej przez Hufiec ZHP Tomaszów Lubelski w Janowie Lubelskim.
Obchody DMB rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. Następnie przemarsz ulicami miasta do Szkoły Podstawowej im. Jana Zamoyskiego, gdzie spotkały się drużyny harcerskie i gromady zuchowe z powiatów janowskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego wraz z instruktorami i zaproszonymi gośćmi.
Harcerska uroczystość rozpoczęła się rozpaleniem świeczowiska, gawędą harcerską i prezentacją albumów „100 pomników na 100-lecie Niepodległości” wykonanych przez drużyny i gromady zuchowe. Nie zabrakło śpiewu wielu piosenek harcerskich, wystąpień zaproszonych gości oraz harcerskiej iskierki.
Był to niewątpliwie jeden z ważniejszych momentów dla harcerzy w całym roku pracy.
Służba pełniona przez harcerzy daje szczęście i ogromną satysfakcję, a codzienna przyjaźń promieniuje na wszystkich. Chcielibyśmy aby każda chwila przepełniona była wiernością słów harcerskiej piosenki „A gdy spyta Cię ktoś, „Skąd ten krzyż na Twej piersi”, z dumą odpowiesz mu „Taki noszą najdzielniejsi”, bo chodź mało masz lat, w tym harcerskim mundurze, Bogu, ludziom i Ojczyźnie, na jej wieczną chwałę służę”. Harcerskie ideały.
Czuwaj!
Tekst: A. Kapusta

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• środa, Marzec 13th, 2019

11 – 12 lutego 2019r. odbył się biwak drużyny harcerskiej i gromady zuchowej w naszej szkole.
Biwak rozpoczął się od apelu porządkowego i podziału na zastępy zadaniowe.
W blasku świec zorganizowaliśmy uroczyste świeczowisko poświęcone prawu harcerskiemu oraz historii harcerstwa i jego założycielom. Druhny i druhowie śpiewali piosenki harcerskie, zabawiali biwak licznymi pląsami oraz przypomnieli znaczenie prawa harcerskiego. Ważnym punktem naszego spotkania było przekazanie grupy zuchów w szeregi drużyny harcerskiej. Na przyszłych harcerzy czekało wiele zadań do wykonania, zarówno teoretycznych jak i sprawnościowych.
Nie zabrakło zabawy Karnawałowej z Kokardą, seansu filmowego, wykonania kartek na DMB a także nauki wyszywania kartek haftem matematycznym.
Biwak zakończyliśmy apelem końcowym i iskierką.
Dziękujemy wszystkim za miło spędzony czas.
Czuwaj!
Tekst: A. Kapusta
Foto: M. Szwedo

Category: Bez kategorii  | Comments off
Author:
• poniedziałek, Marzec 04th, 2019

Przed feriami podsumowaliśmy już ostatni z trzech realizowanych w szkole projektów z edukacji czytelniczej. Projekt ten nosił tytuł „Książka – stosuj codziennie” i adresowany był do uczniów klas VII i VIII oraz III gimnazaajum.
Uczniowie podejmowali szereg działań , które miały na celu głównie kształcić nawyk czytelniczy. Pod okiem polonisty uczniowie wykazywali się w przygotowaniu recenzji przeczytanej książki oraz krótkich, rymowanych wierszyków o tym, że warto czytać.
W ramach projektu zostały zorganizowane konkursy.; ortograficzny „ Mistrz ortografii” oraz plastyczny „Karykatura znanego pisarza”. Uczniowie, którzy wykazali się w tych konkursach zostali nagrodzeni nagrodą książkową i dyplomem.
Zadaniem każdej z klas było przygotowanie i zaprezentowanie teatrzyku japońskiego „KAMISHIBAI”. Prezentacja tej pracy odbyła się w obecności najmłodszych uczniów naszej szkoły, bo to właśnie dla nich starsi koledzy i koleżanki czytali bajki i obrazowali je przygotowanymi przez siebie ilustracjami ukrytymi w tajemniczych skrzynkach teatralnych.
Podziękowania należą się dzieciom z oddziału przedszkolnego, które pod kierunkiem p. Anny Stolarz w strojach bajkowych śpiewająco zachęcały do czytania..
Dziękujemy wychowawcom oraz wszystkim zaangażowanym w działania projektu głównie p. Marcie Olszewskiej i p. Gosi Gajdzie. Liczymy na to, że projekt ten spełni swój cel i uczniowie „zastosują książkę codziennie.” .

Iwona Lenart

Category: Bez kategorii  | Comments off